کفپوش پلی یورتان ، اجرای کفپوش پلی یورتان

  • نویسنده : محمد غفاری
  • 4/24/2018 12:09:57 PM
  • 32 Love
  • 3 نظر

کفپوش پلی یورتان

همانند اپوکسی، کفپوش پلی یورتان نیز یک پلیمر ترموست است که دارای عملکرد کفپوش دهی بالایی است. در فرمولاسیون های مختلف موجود، پلی یورتان آلیفاتیک بهترین انتخاب برای استفاده به عنوان کفپوش است.

اگرچه آنها تقریبا به میزان ۶۰ تا ۷۰ درصد جامد اند، یک کفپوش پلی یورتان فقط حدود ۲ تا ۳ میلیمتر ضخامت دارد که این ضخامت همانند کفپوش اپوکسی قابل تنظیم نیست.

اما ضخامت فیلم نازک تر پلی یورتان در مقایسه با اپوکسی دلیلی بر ضعف کفپوش پلی یورتان نیست. پلی یورتان آلیفاتیک قابلیت انعطاف پذیری بالاتری نسبت به اپوکسی دارد و همین انعطاف پذیری پلی یورتان است که کمک به جذب بهتر ضربه می کند. در واقع، برخی تولید کنندگان ادعا می کنند مقاومت سایشی کفپوش پلی یورتان سه برابر اپوکسی است.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی مانند حلال متیلن کلراید که در رنگ ها استفاده می شود در کفپوش های پلی یورتان بیشتر است.

یکی دیگر از مزایای کفپوش پلی یورتان در مقایسه با کفپوش اپوکسی، پایداری در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) می باشد. این بدان معناست که با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب با گذشت زمان همانند اپوکسی زرد نمی شود. علی رغم اینکه سختی کفپوش کفپوش پلی یورتان به پایین تر از اپوکسی است اما دارای مقاومت در برابر خراش بیشتر، مقاومت بالاتر در برابر تغییرات دمایی و رطوبت است.با وجود مزایای بسیار پلی یورتان در مقایسه با اپوکسی، کفپوش پلی یورتان به خوبی اپوکسی با بتن پیوند نمی خورد و ضخامت فیلم نازک آن به خوبی اپوکسی به عنوان کفپوش خود تراز کننده برای پر کردن ترک های کوچک تار مویی روی سطح عمل نمی کند.

باید در نظر داشت اکثر کفپوش های پلی یورتان پایه حلالی هستند به این معنا که دارای مواد فرار آلی زیادی هستند که در حین پاشش استفاده از دستگاه محافظ تنفسی را لازم می دارد.

کفپوش های اپوکسی محکم تر، با دوام تر و دارای استحکام فشاری بالاتری نسبت به کفپوش پلی یورتان است. به همین دلیل، در صنایع دارای ماشین آلات سنگین، انبارها و مراکز لجستیک با وسایل نقلیه پر تردد معمولا به کفپوش پلی یورتان ترجیح داده می شوند.

کفپوش پلی یورتان معمولا نرم تر و کشسان تر از اپوکسی می باشد که این مزیت آنها را کفپوش مقاوم تری در برابر خراش و سایش می سازد. ( به دلیل اینکه خاصیت کشسانی کفپوش پلی یورتان تمایل به جذب نیروی ضربه دارد). خاصیت الاستیکی (کشسانی) کفپوش پلی یورتان همچنین آن را گزینه مناسبی برای استفاده در اتاق های انجماد که دمای نگهداری می تواند تا ۳۰- درجه سانتی گراد کاهش یابد باشد

کفپوش پلی یورتان و اپوکسی وقتی در معرض مواد شیمیایی مشخص قرار می گیرند از خود رفتار متفاوتی نشان می دهند. به عنوان مثال پلی یورتان ها گزینه مناسب تری به عنوان کفپوش صنایع غذایی که همواره در معرض اسید لاکتیک هستند می باشد. به همین دلیل است که اکثر شرکت های صنایع غذایی که محصولاتی مانند شیر، لبنیات و پنیر تولید می کنند، از پلی یورتان به عنوان کفپوش برای محافظت در برابر اسید های آلی استفاده می کنند. اپوکسی تحت چنین شرایطی احتمالا خورده شده و زرد رنگ می شود. با این حال، به عنوان مثال در صنایعی که با اسید سولفوریک سر و کار دارند ( همانند باتری سازی)، کفپوش اپوکسی دارای مقاومت بیشتری در مقایسه با پلی یورتان می باشد.

البته رزین های اپوکسی نیز در برابر نم و رطوبت حساس هستند اما آسیب های وارده به نسبت کمتر از پلی یورتان است. بنابراین وقتی در محیط هایی که حضور رطوبت محتمل است استفاده از رزین اپوکسی در اولویت است.

کفپوش پلی یورتان می تواند به سادگی به زمان خشک شدن دلخواه تنظیم شود.این قابلیت باعث می شود تا پیمانکاران پروژهای خود را در زمان های خیلی کوتاه تری نسبت به اپوکسی تکمیل کنند و تحویل مشتریان دهند. به عنوان مثال شما می توانید پروژه اجرای کفپوش را جمعه تحویل بگیرید و آن را دوشنبه آماده بهره برداری نمایید در حالیکه کفپوش اپوکسی حداقل به یک هفته زمان لازم است.

در خاتمه، اگر شما باید گفت در انتخاب کفپوش مناسب نباید به قیمت تمام شده را مد نظر قرار داد بلکه باید دید کدامیک نیاز شما را بهتر پاسخ می دهد.