کفپوش اپوکسی ، اجرای کفپوش اپوکسی

  • نویسنده : محمد غفاری
  • 4/24/2018 11:35:44 AM
  • 32 Love
  • 3 نظر

 کفپوش اپوکسی یا اپوکسی چیست ؟

کفپوش اپوکسی (epoxy flooring)  و پلی اورتان نوعی کفپوش  از خانواده بسپار (polymer) با کاربرد صنعتی و خانگی است که قابلیت پیاده‌سازی و اجرا بروی  انواع سطوح به ویژه سطوح بتنی را دارد. کفپوش اپوکسی با ضخامت کم ، عایق رطوبتی و حرارتی و حتی آنتی باکتریال  ومقاوم در برابر مواد شیمیایی بسیار کارآمد و مستحکمی است که برای انواع سطوح بیمارستانی، سالن‌های ورزشی، محیطهای مسکونی، کارخانه‌های صنعتی و… کاربرد دارد.

این کفپوش نسبت به انواع دیگر کفپوش قیمت معقولتر، کاربرد گسترده‌تر و استحکام بیشتری برخوردار است. از لحاظ زیبایی بصری نیز ظاهر درخشان و براقی به محیط داخلی می بخشد و به دلیل عایق رطوبتی و شیمیایی بودن، قابلیت شستشو داشته و در تسریع نظافت محیط تاثیر مثبتی دارد . همچنین رنگبندی متنوع کفپوش اپوکسی به شما طیف وسیعی را ارائه می دهد و قدرت انتخاب شما را بالا می برد.

کفپوش اپوکسی نوعی کفپوش با مقاومت بسیار بالا است که به صورت سه جزئی عرضه و تولید شده و مخصوص کفسازی با ضخامت‌های مختلف می‌باشد و از استحکام مکانیکی عالی برخوردار است، چسبندگی بسیار زیاد به سطوح زیرکار را دارا میباشد ،قابل اجراء بر روی سطوح زیر کار مرطوب مانند بتن ها میباشد، از تنفس بتن جلوگیری نمیکند، دارای گیرایی سریع و آسان میباشد،غیر سمی میباشد، از بتن مسلح در برابر خوردگی محافظت می نماید، در برابر مواد نفوذ ناپذیر میباشد ، مصرف کفپوش اپوکسی بستگی به میزان تخلخل و ناهمواری سطوح زیر کار میباشد ، اما این میزان برای پوشش یک مترمربع با ضخامت 9 میلیمتر بین 20 الی 22 کیلوگرم خواهد بود.

تاریخچه مختصری از رزین و کفپوش اپوکسی

در سال 1909 میلادی برای اولین بار با کشف و شناسائی رزین های فنولیک قابلیت کاربرد محصولات رزینی با ثبات رسیده تا قبل از آن عموماٌ شیمی دانها فعل و انفعالاتی را که به محصولات رزینی (توده های بزرگ ملکولی و معمولاٌ قهوه ای رنگ ) منتهی میشد دور ریخته و در مورد آنها بندرت گزارش میکردند . امروزه نیز در آزمایشگاه های سنتز آلی شیمی دانهائی که درباره رزین ها تحقیق نمی کنند ، از پیدایش اینگونه محصولات در بالن های آزمایشگاهی به هیچ وجه خوشنود نبوده و تمیز کردن مشقت بار بالن ها بر ناخوشنودی آنها میافزاید از آنچه ذکر شد قابل درک است که به احتمال قوی بواسطه فعل و انفعالات ترکیبات اپوکسید ، بویژه آندسته از آنها که دارای حداقل دو حلقه اکسیران با گروههای عامل دو گانه (بی فونکسیونل) هیدروکسی ارومات هستند ، رزین های سخت شده اپوکسی بطور ناخواسته در آزمایشگاهها تولید می شدند ، ولی چون اصولاٌ شیمی دانها علاقه چندانی به رزین ها نداشتند ، قادر به این تفکر نیز نبودند که ممکن است این ترکیبات در تکنیک و صنعت موارد استفاده گوناگون داشته باشد.

پس از اثبات با ارزش و قابل استفاده بودن رزین ها و با پیدایش دومین گروه از این نوع ترکیبات یعنی محصولات ایجاد شده بوسیله واکنش تراکمی اوره – فرم آلدهید در سال 1918 کارهای تحقیقاتی در این زمینه ادامه یافت . نتیجه این تحقیقات دستیابی به رزین های سخت شونده بطرق گوناگون بود که درتوده های تراکمی در قالب ریزی و هم چنین جهت تولید رنگ بر پایه روغن و آب و نیز مواد عایق کاری مورد استفاده قرار میگرفت . مدت کمی از کشف های فوق الذکر نگذشته بود که انواع دیگر رزین های اپوکسی از جمله رزین های اپوکسی پلی آمینی که بیشتر درانواع کفپوش های اپوکسی مورد استفاده قرار میگرید نیز توسط دانشمندان علم شیمی کشف وبه دنیا معرفی شد.

در اینجا لازم است اشاره شود که هر گاه با ترکیبات غیررزینی حاوی گروه اکسیران یا اپوکسی مواجه هستیم با واژه ((اپوکسید)) و هرگاه با رزین های حاوی گروه اکسیران یا اپوکسید سروکار داریم با واژه ((اپوکسی)) نام گذاری میکنیم . این واژه گزینی در زبان های متداول دنیا نیز بشرح ذیل است .
انگلیسی: Epoxyresins
آلمانی : Epoxidharze
فرانسه : Resines epoxydes

تعریف بنا به تعریف رزین های اپوکسی پلی اترهائی هستند که از واکنش تراکمی یا کندنزاسیون ترکیبات دارای گروههای عامل اپوکسید با الکلها و بویژه فنل های چند ظرفیتی حاصل میگرد مشروط باینکه در ترکیب حاوی گروه اپوکسید یک عامل فعال و قابل جایگزینی دیگر نیز موجود باشد . در برخی از منابع تعریف دیگری برای رزین های اپوکسی ارایه شده است که نه تنها ناقض تعریف فوق نیست بلکه مکمل آن نیز می باشد بدین شرح : رزین های اپوکسی رزین هائی هستند که از طریق واکنش افزایشی تشکیل فیلم میدهند ، عامل واکنش کننده گروههای فعال اپوکسید می باشد ، البته در این تعریف مطلبی بعنوان اصلاحیه در ج میگردد که نگارنده این سطور روی آن تاکید فراوان دارد و آن اینکه رزین های اپوکسی به ویژه آن دسته که ملکولاریته بالا دارند به رغم شباهت ظاهری به ترکیبات پلی مری در اصل مواد پلی مری نبوده بلکه مواد حدواسطی هستند که عمدتاٌ بکمک سخت کننده ها یا کاتالیزورها قابل تبدیل به پلی مرمی باشند .

روش اجرای کفپوش های اپوکسی بدین صورت میباشد که سطح زیر کار می‌بایست عاری از هرگونه چربی، گرد و غبار، ذرات سست و ناپایدار، روغن و غیره باشد بنابراین تمامی سطوح می‌بایست خشک یا نیمه مرطوب باشند همچنین آب اضافه نباید روی سطح باشد. بستگی به میزان تخلخل و ناهمواری سطوح زیر کار میباشد ، اما این میزان برای پوشش یک مترمربع با ضخامت 9 میلیمتر بین 20 الی 22 کیلوگرم خواهد بود. روش اجرای کفپوش های اپوکسی بدین صورت میباشد که سطح زیر کار می‌بایست عاری از هرگونه چربی، گرد و غبار، ذرات سست و ناپایدار، روغن و غیره باشد بنابراین تمامی سطوح می‌بایست خشک یا نیمه مرطوب باشند همچنین آب اضافه نباید روی سطح باشد.

کفپوش یا روکش های اپوکسی مزایای زیادی دارند که نسبت به سایر پوشش های کف ارجع هستند. بتن سطح به علت خاصیت قلیایی ذاتی خود به واسطه وجود ناخالصی های فلزی به راحتی مورد آسیب مواد شیمیایی قرار میگیرد و به سبب سختی و شکنندگی زیاد مقاومت سایشی و ضربه پذیری پایینی دارد.پوشش های قیری و آسفالت نسبت به حلال های مقاومت کمی دارند و در اثر تردد زیاد به ویژه در گرما ، نرم شده و روی سطح زیرین حرکت کرده جمع شده و سطح آن موجدار میشود. این موضوع سر چهار راههای خیابان ها یا در قسمت سراشیبی پل های فلزی کاملاً مشهود است.

پوشش های فلزی شدیداً تحت تأثیر عوامل خورنده محیط قرار میگیرند و آجرهای ضد مواد شیمیایی گران هستند و نصب آنها هزینه بر است. روکش های اپوکسی اگر درست فرموله شوند و به طور صحیح به کار روند هیچ یک از این معایب را نخواهند داشت .

کفپوش یا روکش اپوکسی به طور کلی به دو دسته عمده تقسیم می شوند :

روکش هایی که غلظت بسیار بالا دارند، درصد سیلیس در آنها بالا است و به وسیله ابزارهای دستی و مکانیکی تا ضخامت 8-6 میلیمتر روی سطح بکار میروند و مقاومت سایشی، مکانیکی و شیمیای بالایی دارند و معمولاً روی سطح بتن روی مکانهایی که در معرض ریزش و پاشیدن مواد شیمیایی و یا تردد شدید وسایل نقلیه سنگین قرار دارند، بکار میروند. این روکش ها عمدتاً در کارخانه های شیمیایی، پالایشگاهای نفت، کارخانه های خودرو سازی، نوشابه سازی و نیروگاه ها مورد استفاده دارند.

روکش های خود تراز اپوکسی با درصد سیلیس بسیار کمتر که روی سطح تمیز شده ریخته و با استفاده از شانه های پلاستیکی مخصوص روی سطح پهن میشوند و ضامتی حدود 2 میلیمتر خواهند داشت. استفاده از دستگاه اسپری دو جزئی نیز برای سهولت و تسریع کار در سطوح بزرگ امکان پذیر است.

روکش خود تراز اپوکسی در برابر مواد شیمیایی ، سایش ناشی از تردد افراد و وسایل نقلیه سبک صنعتی مقاوم است و با فام های مختلف و براق به زیبایی محیط می افزایند. این روکش ها در آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، کارخانه های تولید مواد غذایی و انبار ها کاربرد دارند .
نکات ، مزایا و جزئیات کفپوش اپوکسی آزمایشگاهی

با توجه به خصوصیات برجسته مکانیکی ، شیمیایی ، حرارتی و الکتریکی این محصول بهترین انتخاب برای پوشش سطوح صنعتی بوده و علاوه بر آن با توجه به امکان اجرای روکش به صورت یکپارچه و بدون درز و همچنین خصوصیات ضد میکروبی آن، می تواند به عنوان مناسب ترین پوشش بهداشتی همچنین در محیط های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار بگیرد.

موارد مصرف کفپوش اپوکسی

- پوشش سطوح صنعتی که در معرض نفوذ آب و همچنین انتقال آلودگی های ناشی از نفوذ آب می باشد .
- پوشش سطوح صنعتی که عدم وجود گرد و غبار در سطح ، بسیار حائز اهمیت است.
- پوشش سطوح صنعتی که در معرض خوردگی و آسیب ناشی از اسیدها، قلیاها، الکلها، روغنها، نمک ها ، حلالها و مشتقات نفتی می باشد .
- پوشش سطوح صنعتی مانند کفپوش اپوکسی بتن سخت که در معرض نیروهای مکانیکی مانند فشار، ضربه و سایش قرار می گیرد .
- پوشش سطوح بهداشتی کفپوش mma که عدم وجود درز و خلل و فرج و امکان گندزدایی و ضدعفونی کردن صد در صد سطوح بسیار حائز اهمیت می باشد .
- پوشش سطوحی که در مجاورت جریانهای الکتریکی قرار داشته و عایق بودن سطح حائز اهمیت می باشد این نوع کفپوش ها عموماً کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک نام گذاری میشوند .
- پوشش منازل و دفاتر کار که میخواهند در باربر ضربه پایه های صندلی مقاوم بوده و همچنین از زیبایی ساده و همچنین در نوع های سه بعدی استفاده و بهره ببرند.

کاربرد کفپوش های اپوکسی

از کاربرد کفپوش اپوکسی میتوان موارد زیر را نام برد :
1- پرایمر بتن اپوکسی
2- پرایمر فلزی اپوکسی برای لوله ها و مخازن و لوله های آب آشامیدنی .
3- پرایمر اپوکسی برای سر جوشها و اتصالات .
4- پرایمر فلزی، اپوکسی برای مخازن سکوهای نفتی ، کشتی ها، پل ها، خطوط ارتباطی لوله های نفت.
5- پرایمر فلزی اپوکسی برای مخازن و لوله های زیر زمینی.
6- لاک اپوکی برای مدارهای چاپی و سیم.
7- بتونه اپوکسی (درزگیر).
8- ملات اپوکسی.
9- رنگ اپوکسی با حلال ( براق یا مات با فام های دلخواه ).
10- رنگ اپوکسی بدون حلال ( براق یا مات با فام های دلخواه).
11- روکش خود تراز اپوکسی برای بتن کف ( سطح صاف یا زبر).
12- ورنی اپوکسی .
13- چسب اپوکسی .
14- لاک اپوکسی برای قوطی های مواد غذایی.

نگهداری کفپوش اپوکسی

برای اینکه کفپوش اپوکسی طول عمر بیشتری به همراه زیبایی اولیه خود داشته باشند باید مواردی را برای حفظ و نگهداری انها رعایت نمود.

قبل از نصب کفپوش های اپوکسی باید سطح را کاملا تمیز کرده و عاری از چربی یا اجزای سست و لغزنده باشد و آن را به طور کامل خشک نماییم. کفپوش در زمانی اجرا شود که دمای محیط بین ۵ تا ۴۵ درجه سانتی گراد باشد. قبل از مخلوط نمودن روکش و هاردنر لازم است روکش به مدت حدود ۲ دقیقه میکس شود.

پس از اجرا می توان تجهیزات را توسط تینر اپوکسی شستشو داد. به دلیل اینکه اپوکسی از مواد شیمیایی تهیه شده است باید  در هنگام اجرا موارد ایمنی را به خوبی رعایت کرد و لازم است حتما از دستکش صنعتی و ماسک مخصوص استفاده کرد. پس از آماده شدن کف باید قبل از یک ساعت از تمامی مواد استفاده شود چون بعد از گذشت یک ساعت حالت اولیه خود را از دست می دهد و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

برخی موارد مصرف کفپوش اپوکسی :

کفپوش نظامی

کفپوش بیمارستانی

کفپوش صنعتی