آب بندها و عایق ها ، اجرای آب بندها و عایق ها

  • نویسنده : محمد غفاری
  • 4/23/2018 9:17:19 PM
  • 32 Love
  • 3 نظر

عایق ها و آب بند ها (واترپروف) برای جلوگیری از نفوذ آب به سطوح مورد استفاده قرار می گیرد.

آب بند کننده ها با توجه به نوع مصرف و کاربری محیط در حالت های مختلف تولید و عرضه می گردند.

برای مثال آب بند پودری برای پر کردن ترک های ناشی از انقباض و انبساط حاصل از تبخیر آب و همچنین برای پر کردن ترک ها و نقاط خالی که بدلیل عدم تراکم بتن بوجود آمده عرضه گردیده که این محصول از نفوذ یون کلر، آب، آلاینده ها و سایر مواد شیمیایی و حتی خورنده به بتن جلوگیری نموده و از ایجاد جبک و نم زدگی روی سطح بتن جلوگیری می نماید.

به این ترتیب برای هر نوع نیاز کارفرمایان محترم به عایق و آب بند عرضه ای از طرف شرکت آترون پوشش آریا وجود دارد.

همچنین شرکت آترون پوشش آریا مفتخر به ارائه خدمات اجرای عایق و آب بند در سراسر ایران نیز می باشد.

عایق پلیمری پودری یا آب بند سیمانی یکی از راه های مطمئن در آب بندی بتن های در مجاورت آب مانند استخرها و مخازن آبی است. پودر پلیمری از پلیمرهای جامد بدست می آید.

پس از این که عایق پلیمری پودری در بتن ریخته می شوند و با آب ترکیب می شوند، با آن واکنش داده و فعالیت خود را آغاز می کنند. پس از فعال شدن عایق پلیمری پودری مواد آن در بافت سیمان نفوذ کرده و در مقیاس مولکولی کاملاً با آن درگیر می شود. این درگیری در سطح بالایی اتفاق می افتد. این نوع پودرها پس از ترکیب با دوغاب سیمان نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در این حالت پس از ترکیب با دوغاب سیمان بر روی بتن یا سطح سیمانی نرمه کشی می شود. کاربر این محصول می تواند پس از ترکیب آب با پودر، به ملات مورد نظر دست یابد.

پودرهای رنگی یا عایق های سیمانی که در انواع مختلف قابل ارائه هستند و جهت پر کردن خلل و فرج سطوح سیمانی به کار برده می شوند.

با توجه به این که این پودر آب گریز بوده، استفاده از آن به عنوان آب بند کننده کاملاً منطقی است.

از خواص این مواد این است که در مقابل فشارهای مکانیکی بسیار مقاوم بوده و در مقابل فشارهای هیدروستاتیکی مثبت و منفی نیز پایداری لازم را دارد.

مکانیزم عملکردی این پودر به این صورت است که بعد از ترکیب میزان مناسب این پودر با آب، در بافت بتن و سیمان نفوذ کرده و تمامی خلل و فرج و آوندهای آن را مسدود می نماید و در نتیجه پوششی ضد آب را جهت آب بندی سطح بتن به وجود می آورد و مانع نفوذ آب به داخل آن می شود.

با توجه به کاربرد پلیمرهای مختلف در ساخت آن، در مرحله نهایی می توان با کمک رنگ های موجود، یک لایه دکوراتیو ایجاد نمود.

با توجه به اینکه پلیمرهای به کار رفته در این نوع از پودرها با پلیمرهای به کار رفته در رنگ، سازگار می باشند، چسبندگی خوبی بین این مواد تشکیل می شود.

به علت اینکه این نوع عایق دارای حلال های نفتی نمی باشد، مشکلات بهداشتی ندارد و بنابراین برای آب بندی مخازن آب شرب مناسب است.